DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 11.06.2019 22:07:10

MYSLIVECKÁ SPOLEČNOST  HÁJE

naše zařízení
Na tét stránce bychom se s Vámi chtěli podělit o naše nápady, rady, zkušenosti, které jsme získali s výstavbou, provozem nebo užíváním mysliveckých zařízení všeho druhu.
 
Myslivecká políčka
 
Abychom se jenom nebavili o lapacích zařízení, nebo zařízeních sloužících k lovu zvěře, budujeme samozřejmě i zařízení pro přikrmování zvěře. Pokusili jsme v rámci mysliveckého políčka spojit několik věcí dohromady. Myslivecké políčko (kukuřice jako krmivo a kryt), zásyp, jezírko, zásobník na jadrné krmivo, myslivecká bouda s jeslemi. Předesílám, že posed, který je na políčku umístěn, slouží k tlumení predátorů a k lovu černé zvěře.
 Základem je políčko, oseté uprostřed kukuřicí, která se nechala stát do zimy. Okolo kukuřice je travní směs - biopásová směs s bsahem dostečného množství bylin pro drobnou zvěř.
Kukuřice sloužila do poslední chvíle jako kryt a zdroj potravy.
 
          Dalším prvkem je přenosný kryt pro přikrmování drobné zvěře, do kterého se nedostává zvěř spárkatá. Důvodem je podávání medikamentů zajíci polnímu proti střevním parazitům.
Do doby nízkých teplot jsme podávali i jablka. Podzim 2009 byl prvním rokem, kdy jsme jablka pžedložili zvěři prvně a zvěř je brala v různých lokalitách honitby rozdíleně.
 
Zásobník na jadrné krmivo - automat- je praktizků z důvodu obsluhy. Jak je vidět, zásobník je nízko nad zemí, čímž je zpřístupněn hlavně zajíci polnímu  a králíku divokému.
            Na takovémto políčku nesmí v žádném případě chybět to nejdůležitější - voda. Leknín v jezírku napomáhá k udržení čistoty vody.Přesto že naše honitba kopíruje levý břeh Labe, máme jich v honitbě několik a jsou veškerou zvěří hojně navštěvována.
Posledním zařízením je klasický zásyp pro přikrmování drobné zvěře.
 
            Smylem tohoto propojení přikrmovacích zařízení na poměrně malé ploše je umožnění drobné zvěři dostat se bez překonávání velkých vzdáleností k co nejpestřejší nabídce potravy. Dalším kladem je udržení drobné zvěře v nedalekém okolí políčka a tím usnadnění předkládání medikamentů. Z drobné zvěře se zde vyskytuje bažant obecný, zajíc polní a králík divoký.
 
 

Umělé sklapávací  nory

 

Po zkušenostech s umělými norami jsme v letošním roce přikročili k jejich úpravě. Důvodem byla skutečnost, že i když liška navštívila noru (zpravidla mámě nory s dvěmi kotly) tak před vpuštěním norníka – zpravidla druhý den, ji liška stačila opustit.

Úprava je vcelku jednoduchá.

Jeden vsup jsme ucpali (kámen, kmen) a druhý jsme rozebrali. Na vlastní noru jsme přizdili několik cihel s klapačkou tak, aby liška při průchodu do nory přes tuto klapačku bezpečně prošla a přitom po jejím průchodu se za ní nora uzavřela. Padací dvířka se přitom dají zafixovat tak aby nora vyvětrala a lišku nezrazovala. Doba předělání nám zabrala cca 3 hodiny. Tento způsob úpravy nory se nám během 3 měsíců osvědčil, máme již uloveny lišky i toulavou kočku, která do nory vlezla.

A jak to funguje když je nora obsazená? Nejdříve nadzvedneme a zafixujeme padací dvířka, potom se odkryje druhý vsuk, do kterého se vpustí norník, který lišku pohodlně vyžene přes padací dvířka ven.

 

       

   
 
Pojízdný posed
 
 

Dáte mi jistě za pravdu,  že asi každé myslivecké sdružení má občas problémy s umístěním mysliveckých zařízení pro lov. Nemám nyní problémy s dohledáním vlastníka pozemku a udělení jeho souhlasu s umístěním mysliveckého zařízení ale mám na mysli osevní postupy, kdy se na jednotlivých honech střídají zemědělské plodiny. Zejména se jedná o kukuřici, řepku, slunečnici, která poskytuje zvěři dostatečné množství žíru, klidu a krytu.

Převážet potom stabilní posedy (kazatelny) je věcí náročnou, nehledě ke skutečnosti že tyto kazatelny nejsou k převážení budovány a zpravidla po každém převozu vyžadují usazení a případné opravy, které převozem utrpí.  Sedačky se dají přesunout pohodlněji, ale zase neposkytují všechny výhody kryté kazatelny, zvláště v zimním období.  

Proto jsme se rozhodli a věřím že jsme nebyli sami, že zkusíme postavit pojízdnou kazatelnu, která se dá kdykoli přetáhnout tam, kde je potřeba a nelze tam umístit stabilní zařízení.

Hodiny, které byly třeba na výrobu této kazatelny snad ani uvádět nebudu, přesto se nám posed podařilo vyrobit. Jedná se o pojízdnou sklápěcí kazatelnu, která má výškově stavitelné nohy při nerovném terénu, může se táhnout jak osobním autem, tak traktorem a je zateplená. Výška sezení je cca 3,5m. Při odpojení ji 2 lidé pohodlně odstrkají na požadované místo. Na postavení nebo sklopení je třeba 3, nejlépe však 4lidí. Kazatelnu jsme schopni postavit nebo sklopit a odvézt za 20 minut. A teď už pár obrázků:

   

 

Další umělá nora, tentokráte jsme ji pojmenovali "Zlatá nora"

Protože se umělé nory osvědčují čím dál více, snažíme se je zdokonalovat. Postup je naprosto stejný, ale nora (vsuky a hlavně kotel) je umístěna hlouběji z důvodů promrzání v zimních měsících.

 

  

Je to skutečně povedené dílo, na které budou stavitelé jistě dlouho vzpomínat. smiley